In vitro fertilizace (IVF, IVF-ICSI)

IVF patří k základním metodám umělého oplodnění. Při tomto léčebném postupu dochází k oplodnění vajíček spermiemi mimo tělo ženy, tedy in vitro. K oplození vajíček lze použít spermie partnera nebo dárce.

header-image
header-image
Obsah stránky

Jak probíhá léčba IVF?

Na začátku procesu IVF potřebujeme získat větší počet vajíček, než ženské tělo uvolňuje v době ovulace. Proto léčba začíná hormonální stimulací pacientky monitorovanou ultrazvukem.
Ve chvíli, kdy jsou vajíčka zralá, odebíráme je folikulární punkcí z vaječníků. Lékař jehlou přes pochvu odebere folikulární tekutinu a s ní i vajíčka. Odběr vajíček se provádí v celkové anestezii a trvá cca 10 minut. Ve stejný den zároveň probíhá i odběr spermatu partnera. Vajíčka získaná během odběru jsou oplozena spermiemi a vzniklá embrya jsou několik dní uchovávána, kultivována mimo tělo ženy. Po několika dnech vybíráme to nejlepší z embryí a přenášíme jej do dělohy ženy. Ostatní kvalitní embrya lze na přání páru zmrazit a uchovat pro pozdější početí.

Pro koho je vhodná léčba IVF?

• Pro páry, u kterých je ženě diagnostikována neprůchodnost vejcovodů, endometrióza, zánětlivé srůsty v oblasti pánve nebo hrozí-li ovariální selhání (tvoří se již málo vajíček)

• Pro páry, u kterých je muži diagnostikována snížená plodnost

• Pro páry, u kterých jsou u muže zjištěny zhoršené hodnoty spermiogram

• Pro páry s imunologickými příčinami neplodnosti

• Pro páry, u kterých byla zjištěna jiná příčina neplodnosti

Léčba IVF krok za krokem

1. Přípravná fáze

Prvním krokem k početí zdravého miminka pomocí asistované reprodukce je pohovor s lékařem kliniky Unica. Během něj podrobně analyzujeme reprodukční schopnosti každého páru. Na základě pohovoru a vstupního vyšetření vám naši odborníci doporučí konkrétní metody vhodné pro vás a sestaví plán celého průběhu léčby. Ten může vypadat například takto:

2. Vajíčka

Při vyšetření ženy zkoumáme výkonnost jejích vaječníků. Odběr vajíček provádíme v celkové anestezii pod ultrazvukovou kontrolou. Lékař punkcí odsaje folikulární tekutinu z vaječníků a s ní také vajíčko. V laboratoři jej zbaví kumulárních buněk a vyhodnotí jeho kvalitu a zralost.
Pokud ze zdravotních důvodu není možné použít vlastní vajíčka ženy, doporučujeme páru léčbu IVF s darovanými vajíčky. Vhodnou dárkyni si dvojice vybírá z naší rozsáhlé databáze.

3. Spermie

Součástí vyšetření muže je test spermiogramu. Jeho výsledky nám ukazují, jaká metoda oplození vajíčka je vhodná. Je-li výsledek spermiogramu dobrý, spermie lze využít pro oplodnění vajíčka a také zmrazit a uchovat pro pozdější využití. Pokud se spermie nenacházejí v ejakulátu, doporučujeme mužům návštěvu urologa. Ten stanoví další postup léčby, jakým může být např. chirurgický odběr spermií (metoda TESE nebo MESA). Ukáže-li spermiogram špatné výsledky nebo nepodaří-li se nám chirurgicky získat životaschopné spermie, doporučujeme páru léčbu IVF s darovanými spermiemi. Vhodného dárce si dvojice vybírá z naší rozsáhlé databáze.

4. Oplození vajíček a vznik embryí

Při asistované reprodukci dochází k oplození vajíčka buď samovolně v těle ženy (metoda IUI) nebo mimotělně (metody IVF a ICSI). V případě metody IVF k získaným vajíčkům přidáváme suspenzi spermií určité koncentrace. Spermie poté samy pronikají do jednotlivých vajíček a přirozeně se selektují. Vyšší šanci na úspěšné početí můžeme získat moderními metodami jako je PICSI, MACS nebo MicroChip Fertile Plus®. Tyto technologie preselektují vhodné spermie a ty poté embryolog vstřikuje přímo do vajíček.

5. Kultivace embryí 1.-5. den

Oplodněním vajíčka vzniká embryo. Jeho kvalita závisí na kvalitě spermií, vajíček a na kombinaci genetické informace obou partnerů. Prodloužená kultivace embryí nám umožňuje vybrat ta nejkvalitnější embrya, která mají nejvyšší potenciál se dále vyvíjet. Pro podrobnější analýzu vývoje embryí používáme MIRI®Time-Lapse Incubator, který je nepřetržitě monitoruje a ukazuje nám, které embryo bude nejvhodnější pro transfer do těla ženy. Při zvýšeném riziku vrozených genetických onemocnění využíváme testy genetické diagnostiky PGT-A a PGT-M. Ty posuzují chromozomální genetickou výbavu embrya a pomáhají vybrat embryo s normálním počtem chromozomů.

6. Transfer embrya do dělohy

Po úspěšné kultivaci vybíráme nejkvalitnější embryo, které je přeneseno (transferováno) do dělohy ženy. Při transferu přenášíme jedno, maximálně dvě embrya. Ostatní kvalitní embrya lze na přání páru zmrazit a uchovat pro pozdější početí (metoda KET).

7. Uhnízdění embrya 6.-7. den

Šestý až sedmý den svého vývoje, tedy dva dny po transferu, se embryo uhnizďuje v děloze. Jak bude uhnízdění úspěšné záleží na různých faktorech. Jedním z nich je např. výška endometria. Zvýšit šanci na uhnízdění embrya lze metodou EmbryoGlue®.

header-image

Jsme tu pro vás

Nenašli jste na webu požadované informace? Naše koordinátorka odpoví na všechny Vaše otázky a domluví vše potřebné pro Vaši návštěvu kliniky.

Veronika-photo

Veronika

klinika Praha

+420 771 298 746

Lucie-photo

Lucie

klinika Brno

+420 734 756 115

Kontaktujte nás
eucalyptus-image
childrenToy-image

Související léčby